ГоловнаРада технічних комітетів стандартизації УкраїниПодії
 Версія для друку

Події

24.10.2018

Відбулася науково-технічна конференція “Стандартизація, оцінка відповідності та ринковий нагляд в електротехніці. Проблеми системи державних закупівель та їх вирішення. Євроінтеграційні зрушення”
7 листопада у рамках  Міжнародної спеціалізованої виставки “ELECTRO INSTALL-2018” відбулася науково-технічна конференція “Стандартизація, оцінка відповідності та ринковий нагляд в електротехніці. Проблеми системи державних закупівель та їх вирішення. Євроінтеграційні зрушення”.
Форум організовано Громадською спілкою “Рада технічних комітетів стандартизації України” та Асоціацією “Укрелектрокабель” за сприянням Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Національного органу стандартизації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
Конференція об'єднала навколо себе фахівців електротехнічної галузі, представників з громадських організацій, установ, підприємств й асоціацій  задля обговорення шляхів забезпечення безпеки людей і об’єктів та визначення заходів щодо протидії застосуванню фальсифікату й неякісної електротехнічної продукції.
Президію заходу очолили: голова ГС “Рада ТК”, начальник Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту Віталій Кропивницький; заступник голови ГС “Рада ТК”, президент асоціації “Укрелектрокабель” Анатолій Пушкар; голова Громадської спілки “Всеукраїнська енергетична асамблея” Іван Плачков.
До уваги присутніх були представлені такі доповіді:
- “Технічні регламенти та оцінка відповідності. Стан та перспективи”;
- “Вирішення питання доступу української електротехнічної продукції до європейського ринку та ринків інших країн”;
- “Проблемні питання ринкового нагляду та шляхи їхнього вирішення”;
- “Національна стандартизація. Сучасний стан та перспективи розвитку”;
- “Ринковий нагляд в Україні та перспективи”
- “Всеукраїнська енергетична асамблея”;
- “Вимоги до постачання кабельної продукції, що призначена для використання на АЕС”;
- “Врахування нецінових критеріїв у публічних закупівлях, як рішення питань безпеки та якості товарів, що закуповуються державою. Спільна робота усіх учасників екосистеми публічних закупівель для розробки нецінових критеріїв”;
- “Європейські вимоги щодо пожежної небезпеки кабелів, призначених для використання на об’єктах електроенергетики”;
- “Порівняльний аналіз національних і європейських методів випробування електричних кабельних ліній та проходок на вогнестійкість”;
- “Характеристика вимог щодо пожежної безпеки ізольованих проводів і кабелів нової редакції проекту ДСТУ 4809”;
- “Закони та реальність у технічному регулюванні й ринковому нагляді. Пропозиції щодо виправлення ситуації”.
Під час науково-технічної конференції учасники дискутували, ставили питання доповідачам і обговорювали найбільш проблемні питання у сфері електротехнічної промисловості.

IMG_1875.JPGIMG_1864.JPG

 

IMG_1872.JPGIMG_2047.JPG

 

IMG_1993.JPGIMG_2141.JPG

 

IMG_2253.JPGIMG_2258.JPG

 

IMG_1898.JPGIMG_2248.JPG

 

IMG_2250.JPGIMG_2283.JPG

 

IMG_2273.JPGIMG_2342.JPG

 

IMG_2132.JPGIMG_2062.JPG

 


 

24.10.2018

Відбулася науково-практична конференція “Технічне регулювання. Проблеми та шляхи вирішення”
24 жовтня у рамках проведення XXIІІ Міжнародної виставки індустрії безпеки “Безпека 2018” відбулася науково-практична конференція “Технічне регулювання. Проблеми та шляхи вирішення”. Форум проводиться з ініціативи Громадської спілки “Рада технічних комітетів стандартизації України”, секретаріат якої веде Український науково-дослідний інститут цивільного захисту, та за сприянням Комітету з питань промислової політики та підприємництва Верховної ради України, Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
Президію конференції очолили: Голова підкомітету з питань підприємництва та технічного регулювання, Комітету з питань промислової політики та підприємництва Верховної Ради України, народний депутат України Геннадій Кривошея; Генеральний директор Державного підприємства “Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості”  Ганна Лісіна; голова ГС “Рада ТК”, начальник УкрНДІЦЗ Віталій Кропивницький; заступник голови ГС “Рада ТК”, президент асоціації “Укрелектрокабель” Анатолій Пушкар.
Під час проведення заходу були розглянуті такі теми:
- “Скасування в Україні радянських стандартів – вимога євроінтеграційних змін та подальшого розвитку країни”;
- “Проблемні питання у сфері стандартизації”;
- “Про технічні регламенти та застосовні специфікації щодо будівельних виробів”;
- “Переклади європейських стандартів – засіб забезпечення якості, надійності та безпечності (на прикладі стандартів газової інфраструктури)”;
- “Основні положення проекту Закону України “Про надання будівельних виробів на ринку”;
- “Система оцінки відповідності європейським вимогам безпеки на прикладі Науково-випробувального центру “Пожежна безпека”;
- “Проблеми з оцінки відповідності ринку вогнегасників”;
- “Проблеми з оцінки відповідності та ринкового нагляду у сфері електричного обладнання”;
- “Проблеми з оцінки відповідності та ринкового нагляду у сфері будівельних виробів”;
- “Державний контроль якості продукції, реальні можливості”.
    Завершуючи форум Віталій Станіславович підбив підсумки науково-практичної конференції  та подякував всім присутнім за продуктивну роботу.
Матеріали конференції розміщено на сайті Громадської спілки “Рада технічних комітетів стандартизації України”.
 

IMG_1113.JPGIMG_1344.JPG

 

IMG_1300.JPGIMG_1257.JPG

 

IMG_1240.JPGIMG_1310.JPG

 

IMG_1280.JPGIMG_1118.JPG

 

IMG_1356.JPGIMG_1238.JPG

 

IMG_1154.JPGIMG_1306.JPG

 

IMG_1298.JPGIMG_1237.JPG18.10.2017

Відбулася науково-практична конференція “Технічне регулювання – запорука безпечності продукції”
 
18 жовтня у рамках проведення XXIІ Міжнародної виставки індустрії безпеки “Безпека 2017”відбулася науково-практична конференція “Технічне регулювання – запорука безпечності продукції”. Форум проводився з ініціативи Громадської організації “Рада технічних комітетів стандартизації України”, Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту, громадської спілки “Міжнародна асоціація цивільного захисту України” за підтримки Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Національного органу стандартизації України.
Головна мета заходу –  удосконалення інституцій технічного регулювання; становлення національного органу стандартизації; розвиток вітчизняних органів оцінки відповідності; удосконалення діяльності органів державного ринкового нагляду та підвищення до нього довіри.
Форум відкрив голова громадської організації “Рада технічних комітетів стандартизації України”, начальник УкрНДІЦЗ генерал-майор служби цивільного захисту Кропивницький Віталій Станіславович. Він оголосив мету конференції, порядок денний та побажав  усім плідної й конструктивної роботи під час заходу. А також зауважив, що тільки спільними зусиллями можна розв’язати нагальні питання у сфері технічного регулювання.
Далі директор департаменту технічного регулювання Мінекономрозвитку України Віткін Леонід Михайлович зачитав привітальні слова до учасників конференції від заступника цього міністерства Бровченка Юрія Петровича.
Перед тим, як перейти до основної частини заходу, Віталій Станіславович нагородив подяками фахівців за значний внесок у роботу ГО “Рада ТК” та співробітництво у сфері стандартизації.
Після цього перший доповідач конференції Леонід Віткін виступив з темою “Реформування системи технічного регулювання його стан та перспективи”.
Потім генеральний директор державного підприємства “Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості” Лісіна Ганна Василівна розповіла про роль технічних комітетів стандартизації у реформуванні національної системи технічного регулювання для наближення її до вимог СОТ і ЄС.
Наступною до уваги присутніх була представлена доповідь відповідального секретаря ГО “Рада ТК”, начальника науково-дослідного центру технічного регулювання УкрНДІЦЗ Ніжника Вадима Васильовича. Він окреслив деякі проблеми з проведення робіт зі стандартизації та шляхи їх вирішення.
Представник Інституту транспорту газу Гінзбург Михайло Давидович означив міжнародні правила розмежовування сфер діяльності технічних комітетів стандартизації та проблемні питання щодо запровадження їх в Україні.
Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Лапа Володимир Іванович доповів про державний контроль промислової продукції та його можливості.
Після цього начальник Управління стандартизації, кодифікації та каталогізації, відповідальний секретар ТК-176 Кумеда Олександр Юрійович виступив з доповіддю “Стандартизація продукції оборонного призначення. Проблемні питання та шляхи їх вирішення”.
Далі перший заступник директора Українського науково-дослідного інституту сертифікації та випробувань електрообладнання “УкрТЕСТ” Воробей Леонід Миколайович розповів про актуальні питання європейської і міжнародної оцінки відповідності та шляхи їх вирішення.
З промовою про визначення акредитації НААУ на міжнародному рівні виступив Голова Національного агентства з акредитації України Горицький Віктор Михайлович.
Проблемні питання ринкового нагляду та шляхи їх вирішення висвітлила начальник управління контролю та захисту прав споживачів департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Мінекономрозвитку України Гринчук Тетяна Володимирівна.
заступник голови громадської організації “Рада технічних комітетів стандартизації України”, президент асоціації “Укрелектрокабель” Пушкар Анатолій Петрович виступив з доповіддю “Закони та реальність в технічному регулюванні і ринковому нагляді. Як збільшити вплив громадянського суспільства”.
Під час науково-практичної конференції учасники дискутували, ставили питання доповідачам і обговорювали найбільш цікаві теми.

IMG_8533.JPGIMG_8567.JPG

 

IMG_8721.JPGIMG_8537.JPG

 

IMG_8774.JPGIMG_8790.JPG

 

IMG_8886.JPGIMG_8945.JPG

 


 

25.11.2015

В Києві відбулася науково-практична конференція “Оцінка відповідності – запорука реалізації європейських стандартів в Україні”
 

      25 листопада 2015 року за ініціативи Громадської організації “Рада технічних комітетів стандартизації України” (ГО “Рада ТК”), секретаріат якої веде Український науково-дослідний інститут цивільного захисту, та за підтримки  Міністерства економічного розвитку і торгівлі України  й Національного агентства з акредитації України відбулася науково-практична конференція “Оцінка відповідності – запорука реалізації європейських стандартів в Україні”.

     Головна мета форуму – удосконалення інфраструктури органів оцінки відповідності в Україні. Актуальність заходу обумовлена необхідністю створення умов для взаємного визнання результатів діяльності акредитованих органів з оцінки відповідності на міжнародному та європейському рівнях з метою усунення технічних бар'єрів у торгівлі, а також необхідністю розвитку випробувальної бази лабораторій в рамках європейської інтеграції України.

     У конференції взяли участь представники профільного комітету Верховної Ради України; Кабінету Міністрів України; центральних органів виконавчої влади, ДП “УкрНДНЦ”, ДП “Укрметртестстандарту”, Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів, випробувальних лабораторій, а також низки громадських організацій та асоціацій, зокрема: “Укрелектрокабель”, “Українські акредитовані органи з оцінки відповідності”.

     Форум відкрив голова громадської організації “Рада технічних комітетів стандартизації України”, голова ТК 25 “Пожежна безпека та протипожежна техніка”, начальник Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту генерал-майор служби цивільного захисту Кропивницький Віталій Станіславович. Він оголосив тему конференції, порядок денний та побажав  усім плідної й конструктивної роботи під час заходу.

     З привітальним словом до учасників конференції звернувся директор департаменту технічного регулювання Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Віткін Леонід Михайлович , який зазначив, про важливість заходів того масштабу та представництва.

     Також, до присутніх  у залі з вітальним словом звернувся заступник голови Державної регуляторної служби України Мірошниченко Олег Миколайович, який наголосив, що вітчизняний бізнес має пройти шлях європейського становлення.

     Після урочистого відкриття розпочалася основна частина конференції. Віталій Станіславович надав слово першому доповідачу:  експерту проекту ЄС Луценку Дмитрові Олександровичу. Під час доповіді експерт окреслив перспективи визнання у Європейському Союзі результатів оцінки відповідності українських органів оцінки відповідності.

     Потім заступник Голови з питань акредитації, начальник управління з акредитації органів з оцінки відповідності Національного агентства з акредитації України (НААУ) Чекалін  Андрій Володимирович розповів про акредитацію органів з оцінки відповідності, також окреслив основні напрями та переваги НААУ.

     Наступною до уваги присутніх була представлена доповідь  начальника управління оцінки відповідності та технічних регламентів департаменту технічного регулювання Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Янович Валентини Іванівни. Свою промову доповідачка розпочала з конкретизації понять: орган з оцінки відповідності, призначення, сфера призначення, презумція  відповідності, оцінювання відповідності, моніторинг. Також, схематично було представлено процедуру призначення органів з оцінки відповідності та визнаних незалежних організацій й розширення сфери призначення.

     Заступник начальника Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту Борис Олександр Павлович окреслив проблемні питання випробувальних лабораторій щодо проведення оцінки відповідності продукції відповідно до вимог технічних регламентів.  Крім того, він наголосив, що необхідна модернізація обладнання: “Вітчизняні виробники не можуть провести випробовування технічного продукту, адже не має відповідної бази інструментарію”.

     Після цього Голова асоціації “Укрелектрокабель”, член Національного органу стандартизації, заступник голови ГО “Рада ТК” Пушкар Анатолій Петрович та начальник Управління ринкового нагляду Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів Кияниченко Сергій Григорович розповіли слухачам про основі проблеми на зовнішньому й внутрішньому ринку торгівлі.

     Перший заступник директора Українського науково-дослідного інституту сертифікації та випробувань електрообладнання УкрТЕСТ Воробей Леонід Миколайович окреслив вирішення проблеми підтвердження відповідності промислової продукції українських виробників технічному законодавству ЄС та інших країн.

     Далі директор Державного науково-дослідного інституту “УКРДІЦЕМЕНТ” Дмитренко Ігор Валентинович присвятив свою доповідь аспектам стандартизації й оцінки відповідності в промисловості будматеріалів та будіндустрії.

     Радник Голови правління Акціонерного товариства “Consus” Республіка Польща  Григор’єва  Любов Михайлівна зауважила, що Україна “потихеньку йде впевненими кроками до Європи”. Також, представник з Польщі, наголосила, що багато фондів та інституцій готові надати фінансову допомогу Україні, і що стандартизація – це перший крок до Європи.

     Протягом декількох годин експерти й представники відповідних установ поділилися цінними думками та обговорили питання про перспективу визнання у Європейському Союзі  результатів оцінки відповідності українських органів оцінки відповідності, а також зачепили проблему випробувальних лабораторій щодо проведення оцінки відповідності продукції відповідно до вимог  технічних регламентів. Крім того, учасники конференції намагалися вирішити проблему підтвердження відповідності промислової продукції українських виробників технічному законодавству ЄС та інших країн.

     Лейтмотивом Конференції стали питання про необхідність термінових змін в системі оцінки відповідності, а також про створення в Україні ідентичної термінологічної бази, якою користуються європейські країни.

     Захід мав досить високий науково-практичний рівень, який підвереджувався дискусіями учасників з поміркованою полемікою.

     Завершуючи форум Віталій Станіславович підбив підсумки науково-практичної конференції “Оцінка відповідності – запорука реалізації європейських стандартів в Україні” та подякував всім присутнім за продуктивну роботу, а також  наголосив, що опрацьований протокол заходів з листом-зверненням буде направлений до уряду країни.

 

 

 

24.09.2015

 

Науковці та практики обговорили питання налагодження співпраці між суб’єктами стандартизації для успішної реалізації угоди про асоціацію між Україною та ЄС
 

      24 вересня в рамках проведення XIV Міжнародного виставкового форуму “Технології захисту/ПожТех–2015” за сприяння Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту відбулася науково-практична конференція “Стандартизація – основа європейського майбутнього України”. Головною метою якого було вирішення питань щодо налагодження співпраці між суб’єктами стандартизації для успішної реалізації угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом.

     Організаторами заходу виступили Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Громадська організація “Рада технічних комітетів стандартизації України”, Національний орган стандартизації України.

     У Конференції взяли участь представники: Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва, Кабінету Міністрів України, Мінекономрозвитку України, Центральних органів виконавчої влади, Проекту “Додаткові заходи до Програми підтримки галузевої політики “Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар’єрів у торгівлі між Україною та Європейським Союзом”, Державного підприємства “УкрНДНЦ” (Національного органу стандартизації), Громадської організації “Рада технічних комітетів стандартизації України”, технічних комітетів стандартизації, Керівної ради національного органу стандартизації, Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту, а також представники асоціацій, спілок виробників та споживачів і наукових закладів України.

     Захід відкрив начальник Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту генерал-майор служби цивільного захисту Віталій Кропивницький. Він привітав усіх учасників Конференції та побажав плідної наукової роботи під час заходу.

     Після цього Віталій Кропивницький передав слово для привітання заступнику Голови ДСНС України Олегу Авер’янову.

     “Питання стандартизації є наразі дуже актуальним для України, оскільки це сприятиме її економічному розвитку та виходу вітчизняної продукції на світові ринки. Без сучасних стандартів, без сучасної оцінки відповідності важко сподіватися, що наша продукція буде конкурентоспроможною, як на внутрішніх, так і на світових ринках”, – зазначив у своїй промові Олег Авер’янов.

     Також до присутніх з вітальним словом звернулися заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі України Максим Нефьодов, директор Департаменту технічного регулювання Мінекономрозвитку України Леонід Віткін та Голова підкомітету з питань підприємництва та технічного регулювання Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва Геннадій Кривошея.

     Після цього розпочалася основна частина Конференції. Першим з доповіддю виступив Леонід Віткін. Під час доповіді він розповів про здобутки, проблемні питання й плани на майбутнє щодо реформування системи технічного регулювання.

     Потім Директор проекту “Додаткові заходи до Програми підтримки галузевої політики “Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар’єрів у торгівлі між Україною та Європейським Союзом”, керівник Генерального директорату Європейської Комісії з підприємництва та промисловості (1991-2003), Генеральний секретар Європейського комітету стандартизації CEN (1984-1991) Доктор Евангелос Вардакаc ознайомив присутніх з останніми тенденціями європейської стандартизації. Спочатку він нагадав присутнім ключові історичні факти європейської стандартизації, окреслив характер взаємовідносин між європейськими та американськими виробниками у сфері стандартизації та визначив головні цілі європейської стандартизації.

     Наступною до уваги присутніх була представлена доповідь Відповідального секретаря Громадської організації “Рада технічних комітетів стандартизації України” підполковника служби цивільного захисту Вадима Ніжника “Рада технічних комітетів стандартизації України, як запорука плідної співпраці у сфері стандартизації”. Він розповів про напрями роботи Ради, які спрямовані на покращення ефективності робіт стандартизації, впровадження в Україні міжнародних і європейських законодавчих, нормативно-правових актів і нормативних документів та розвитку національної системи стандартизації в цілому.

     Далі Президент Української асоціації якості Петро Каліта представив присутнім доповідь “Україна і Європа: стандартизація – хліб, ділова досконалість – масло”, під час якої розповів присутнім про основні тенденції у діловій сфері щодо стандартизації продукції представленої виробниками та шляхи її вдосконалення.

     Після цього т.в.о. Генерального директора ДП “УкрНДНЦ” Сергій Шевцов у своїй доповіді детально розглянув актуальні питання стандартизації, що існують на сьогоднішній день в Україні.

     Наступним доповідачем стала начальник головного фонду нормативних документів ДП “УкрНДНЦ” Анна Лісіна, яка розповіла про продаж офіційних копій нормативних документів через Національний фонд нормативних документів. Також доповідачка поінформувала присутніх про запуск у роботу онлайн-магазину з продажу електронних версій стандартів, що діють на території України. А начальник сектору планування Науково-дослідного інституту стандартизації ДП “УкрНДНЦ” Юлія Кирпич детально розповіла про програму робіт з національної стандартизації.

     Президент Громадської спілки “Міжнародна асоціація цивільного захисту України” Павло Панченко розповів присутнім про роль громадських організацій у підтримці стандартизації в Україні.

     Наступні доповідачі заступник голови Всеукраїнської громадської організації “Союз споживачів України” Олег Цильвік та заступник директора з наукової роботи Державного НДІ “УКРДІЦЕМЕНТ” Максим Смирний присвятили свої доповіді основним проблемам гармонізації вітчизняного законодавства у сфері стандартизації, питанням інструментарію під час гармонізації з міжнародними стандартами.

     Голова асоціації “Укрелектрокабель”, член керівної ради Національного органу стандартизації, заступник голови Громадської організації “Рада технічних комітетів стандартизації України” Анатолій Пушкар розповів про проблеми просування української продукції на американські ринки збуту з урахуванням американської системи стандартизації та окреслив першочергові завдання щодо стандартизації продукції вітчизняних виробників і проблеми порушень вітчизняними виробниками вимог до якості продукції. А начальник Управління ринкового нагляду Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів Сергій Кияниченко розповів про можливі причини порушень вимог до якості продукції та перспективи контролю споживчого ринку.

     Після завершення виступів учасники заходу могли поставити численні запитання, що стосувалися стандартизації директору Департаменту технічного регулювання Мінекономрозвитку України Леоніду Віткіну та ухвалили за основу Проект рішення науково-практичної конференції “Стандартизація – основа європейського майбутнього України”. Остаточний варіант рішення буде прийнятий та оприлюднений на широкий загал на наступному тижні.

     Завершуючи захід Віталій Кропивницький підбив підсумки Конференції та подякував всім присутнім за продуктивну роботу.

 
 

28.05.2014

"Актуальні питання у сфері стандартизації та шляхи їх вирішення"

      Саме так звучала тема «круглого столу», за яким вперше за багато років зібралися представники технічних комітетів України зі стандартизації щоб обговорити проблеми у сфері своєї діяльності та визначити шляхи їх вирішення. Засідання проходило в Українському науково-дослідному інституті цивільного захисту, який веде секретаріат Технічного комітету (ТК 25) «Пожежна безпека та протипожежна техніка».

       Розроблення і прийняття національних стандартів на основі міжнародних та європейських - є одним із пріоритетних напрямів реалізації державної політики у сфері технічного регулювання і стандартизації. Однак сьогодні, як відмітив головуючий, начальник УкрНДІЦЗ Віталій Кропивницький, Голова ТК 25, у технічних комітетів України викликає занепокоєння стан справ у сфері стандартизації. Особливо - факт неприйняття Мінекономрозвитку проектів національних стандартів, розроблених технічними комітетами, політика Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП УкрНДНЦ) щодо формування вартості державної експертизи проектів національних стандартів та віднесення робіт зі стандартизації до таких, що проводяться державними закупівлями.

        Виступаючи перед присутніми з доповіддю, заступник Голови ТК 25 Віталій Коваленко, поінформував учасників засідання, що у зв’язку із підписанням політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а в кінці червня поточного року – економічної частини цієї Угоди, в нашій державі здійснюються заходи щодо поглибленої адаптації національного законодавства у сфері технічного регулювання до вимог Угоди про технічні бар’єри у торгівлі та регламентів і директив ЄС. Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на заміну відповідних Законів України розроблено законопроекти «Про технічні регламенти та  оцінку відповідності» і «Про стандартизацію». Ними, для оцінки відповідності, передбачено застосування національних стандартів, а їх розроблення в свою чергу є компетенцією технічних комітетів із стандартизації.

       Питанням, що потребує негайного вирішення є прийняття національних стандартів. Так, з 2005 року, із розроблених ТК 25 проектів національних стандартів не прийнятими залишаються 21. А серед цих нормативних документів є стандарти, призначені для нормативної підтримки технічних регламентів. Неприйняті сьогодні стандарти втрачають актуальність  для вітчизняної промисловості та національної безпеки. Загалом, у сфері пожежної безпеки в нашій країні необхідно прийняти близько 800 міжнародних та європейських стандартів. Згідно із зобов’язаннями Україна має прийняти їх до 2020 року. Тому потрібні ефективні заходи для прискорення робіт із гармонізації національних стандартів та їх найшвидшого прийняття.

        Також проблемою сьогоднішнього дня є недосконалий механізм експертизи національного стандарту. Особливо це питання стосується національних стандартів, гармонізованих з європейськими із ступенем відповідності ІДТ та розроблених за бюджетні кошти. Вартість такої експертизи необґрунтовано висока – 40-50% вартості розробляння стандарту.

           Практика показує, що експертиза проектів національних стандартів на платній основі є основним стримуючим чинником розвитку національної системи стандартизації.

          Що стосується державних закупівель зі стандартизації, то технічні комітети не можуть брати участь в них, оскільки не є юридичною особою. Тим часом такі торги, як показує практика, виграють перекладацькі фірми, котрі ніяким чином не причетні до питань стандартизації.

         Такий підхід до визначення розробника національного стандарту ставить під загрозу ефективність діяльності технічних комітетів в цілому.

          Представник ТК64 «Спиртогорілчані вироби, дріжджі» Тетяна Гордієнко також зазначила, що поточний стан із затвердженням проектів національних стандартів є незадовільним.

       Проект Закону України «Про стандартизацію» в тому вигляді, в якому він підготовлений та поданий на перше читання до Верховної Ради України, не влаштовує технічні комітети.

        Тетяна Богданівна запропонувала для вирішення проблем у сфері стандартизації на законодавчому рівні залучитись підтримкою народних депутатів, прихильників стратегії євроінтеграції.

      Заступник Голови ТК168 «Лаки і фарби» Олександр Бричко розповів про співпрацю їхнього технічного комітету з Асоціацією українських виробників лакофарбової продукції, досягнення взаєморозуміння у питанні стандартизації та технічного регулювання. На його думку, система стандартизації має бути гнучкою, на зразок європейської. Вимоги до продукції повинен встановлювати виробник та замовник. І лише у сфері безпеки норми має визначати держава.

       Механізм фінансування робіт зі стандартизації в ТК 168 реалізується через асоціацію виробників лакофарбової продукції. Такий досвід роботи, зазначив виступаючий, може бути поширений і на інші технічні комітети.

         Пан Олександр вважає, що для того, щоб надалі уникнути недосконалості та неузгодженості в законодавчій сфері стандартизації, технічні комітети мають підготувати свої зауваження та пропозиції до Закону України «Про стандартизацію». 

          Також Олександр Бричко запропонував створити Раду технічних комітетів для об’єднання зусиль всіх ТК.

      Олександр Черкашин, заступник Голови ТК 165 «Індустрія безпеки» запропонував вилучити із Закону України «Про здійснення державних закупівель» вимогу, що стосується надання послуг з виконання робіт із стандартизації.

          Він також звернув увагу учасників «круглого столу» на той факт, що в проекті Закону України «Про стандартизацію» йдеться про наявність 2-х центральних органів виконавчої влади зі стандартизації, один з яких забезпечує формування державної політики у сфері стандартизації, а другий реалізує державну політику у сфері стандартизації.

       Відповідальний секретар ТК 44 «Зварювання та споріднені процеси» Надія Проценко поділилась досвідом впровадження комітетом європейських та міжнародних стандартів, застосовуючи метод обкладинки та метод підтвердження. Це суттєво зменшує фінансові витрати на переклади стандартів та їх розробку. А для виробників зварювальної продукції достатньо буває лише перекладу стандарту. 

       По завершенню, учасники «круглого столу» прийняли рішення опрацювати питання створення ради технічних комітетів і підготувати проект Меморандуму про співробітництво у сфері стандартизації та направити його до технічних комітетів для розгляду, а також звернутися до Мінекономрозвитку України з проханням організувати засідання представників технічних комітетів за участю Міністра економічного розвитку та торгівлі України, представників департаменту технічного регулювання Мінекономрозвитку України, представників ДП «УкрНДНЦ» з метою вирішення актуальних питань у сфері стандартизації. Було прийнято рішення підготувати пропозиції до законопроекту «Про стандартизацію» та направити  їх до Комітету з питань промислової та інвестиційної політики Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Мінекономіки України.

    Твіт