The Ukrainian Civil Protection Research Institute (UkrCPRI)

 HomeDevelopments of UkrCPRIFebruary 2, 2018
 Print Version

СПОВІЛЬНЮВАЧ ГОРІННЯ СГ-1

Published: 02.02.2018, 11:06
Світовий досвід боротьби з пожежами у природних екосистемах вказує на застосування вогнеборцями загороджувальних смуг, межі нанесення яких локалізують розповсюдження вогню. Останні можуть створюватися розпиленням водних розчинів хімічних речовин з вогнезахисними властивостями.
В Україні здійснюються перші спроби до розробки таких розчинів. На теперішній час Українським науково-дослідним інститутом цивільного захисту проводяться натурні експериментальні випробування щодо можливості використання загороджувальних смуг, створених на основі засобу, який розроблений його фахівцями. Дослідження проводилися із залученням спеціалістів дослідно-випробувальної лабораторії АРЗ СП ГУ ДСНС України у Херсонській області на дослідних ділянках лісогосподарств Херсонського лісництва та Боярської лісової дослідної станції Національного університету біоресурсів і природокористування України.
Під час випробувань проводилося порівняння ефективності загороджувальних смуг створених за допомогою засобу розробленого фахівцями інституту та засобом ОС-5.
Суть досліджень полягає у створені із хімічних речовин, за однакової витрати, загороджувальних смуг різної ширини – 0,5 м, 1 м та 1,5 м та пуску контрольованого вогню в створених смуг на дослідних площинах розмірами 43×10 м у різних природних екосистемах.  Підпал наземного горючого матеріалу здійснюється через 4 години після нанесення засобів. 
Загороджувальна смуга вважається ефективною, якщо максимальна глибина входження полум’я в загороджувальну смугу не буде перевищувати 1/2 від її ширини. За результат досліджень приймається найменше значення ширини загороджувальної смуги, при якій вона вважається ефективною.
Порівняння вогнезахисних властивостей робочих розчинів, що визнані ефективними, у відношенні один до одного, здійснюється за шириною загороджувальної смуги та глибиною входження полум’я в загороджувальну смугу. Вогнезахисні властивості робочого розчину вважаються кращими за менших значень ширини загороджувальної смуги, а при однаковій ширині, за менших значень глибини входження полум’я в загороджувальну смугу.
За результатами експериментальних досліджень, проведених на території Голопристанського лісництва Херсонської області  встановлено, що засіб, розроблений фахівцями інституту, у порівнянні з засобом ОС-5 має значно кращі властивості щодо обмеження розповсюдження низової пожежі.
 Так, наприклад, ширина загороджувальної смуги, здатної ефективно протистояти поширенню крайки низових пожеж слабкої та середньої інтенсивності, створеної цим засобом становить - 0,5 м (глибина прогорання смуги становить 10-15 см), а засобом ОС-5 – 1 м (глибина прогорання смуги становить 30-45 см) . Витрата робочих розчинів цих засобів на створення загороджувальних смуг під час проведення досліджень становила
1000 г/м2.  Така витрата робочих розчинів засобів обумовлювалася товщиною шару лісової підстилки, яка у деяких місцях сягала 20 см.

IMG_5065.JPGIMG_5062.JPG

 

IMG_5080.JPG  IMG_5093.JPG

 


   
Developments of UkrCPRI
2 February11:06 СПОВІЛЬНЮВАЧ ГОРІННЯ СГ-1
1 February15:12 СТВОЛ ПОЖЕЖНИЙ РУЧНИЙ ПРОБИВНИЙ УНІВЕРСАЛЬНИЙ “ГАРПУН-1”
27 March16:41 УНІВЕРСАЛЬНИЙ НАДУВНИЙ РЯТУВАЛЬНИЙ ЗАСІБ
Developments of UkrCPRI